8-) Janchai Yingprayoon Konferansı

                      Janchai YİNGPRAYOON

20071023095501466

Nitelikler:

 • Lisans(Fizik): Chulalongkorn Üniversitesi, Tayland
 • Yüksek Lisans(Medikal Fizik) : Mahidol Üniversitesi, Tayland
 • Dr.rer.nat. (Lazer Fiziği): Berlin Hür Üniversitesi, Alman Bursu

Deneyimler: 

 • Fizik tasarım Ekibi Başkanı Öğr. Öğretim Sc Promosyon için. ve Tech. (IPST), Tayland: Fizik Bilim ve Teknoloji Yetenekler Projesi Geliştirme ve Yaygınlaştırma (DPST) In-şarj Öğrenciler.
 • ICASE Başkanı: Örgütlenme çeşitli konferanslar, çalıştaylar ve birçok ülkede yetenekli çocuklar programları için öğretmen eğitimi.
 • UNSECO kaynak kişi: UNESCO projeleri kapsamında çeşitli çalıştaylar ve eğitim yapılması.

Ödüller:

 • National Science Project Competition of Thailand 1972 :: 1972 yılında Biyoloji Bilim Projesi Ödülü (lisede bir bilim öğrencisi olarak) kazandı
 • Award form The King of Thailand as an outstanding researcher 1982: Teknoloji Kral Mongkut Enstitüsü, Ladkrabang, Tayland bir üniversite öğretim görevlisi olarak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Konferans Solununda Düzenlenen Konferansta Jack Holbrook’un ardından karşımıza çıkan Janchai Yingprayoon çok eğlenceli sunumuyla bizlere deneylerini göstermiş ve bu deneyleri hakkında bilgiler vermiştir. Hem eğlendirici hem eğitici deneylerini bizimle paylaştığı için teşekkürlerimi iletmek isterim.

Janchai Yingprayoon’un konferansta bizlerle paylaştığı deneyleri hep beraber inceleyelim.

 • İlk olarak 9 adet deney tüpünü kullanarak bir müzik aleti yaptığı deney çok ilgi çekiciydi. Her deney tüpünün içerisine farklı hiza ve derinliklerde mantar tıpa yerleştirerek ve bu deney tüplerini yan yana getirerek oluşturduğu sistem. Her birine iflediğimizde farklı sesler çıkararak bir müzik aleti görevi görmektedir.

images (1)

 • Bir başka deneyinde ise alkol, oksijen ve ısı enerjisinin bir araya gelerek patlamasını anlatan eğlenceli bir deney yer almaktadır. Cam borunun içerisine sprey yardımıyla çok az miktarda alkol sıktıktan sonra cam borunun ağzına bir sünger top yerleştiriyor ve cam boruyu ısıtımaya başlıyor. Çok kısa bir süre sonra gerçekleşen reaksiyonlar sonucunda borunun ağzına sıkışmış olan sünger top bir atış hareketi doğrultusunda havada uçuyor.

Trixie-Kedi-Oyuncagi-Sunger-Top-4cm__70025029_0

 • Bir diğer deneyinde ise çok kullanışlı ve ilgi çekici bir sistem karşımıza çıkıyor. Pet şişe kapaklarıyla yaptığı bir mikroskop. Öğrencilerin fene ilgi ve tutumlarını artırıcı yönde etkisi ve günlük hayatta kullanımı da göz önüne alındığında gerçekten çok yararlı bir materyal olacaktır.
 • Bir diğer deneyi ise plastik bardakların altını delip bir ip asılarak oluşturulan sistem. Bu deneydeki amaç ise sesin sudaki titreşimini gözlemlemek ve deney yapılışda bu titreşimlerin çıkardığı sesi duymaktır.
 • Tabiki tüm salonla birlikte yaptığımız bi etkinlik daha var ama bunu sözel olarak anlatmak istemiyorum çünkü salondaki öğrencilerin büyük bir kısmı izlediğinde bile ilk defada anlayamadı ben de dahil. Bu yüzden bu etkinliği aşağıdaki videoda hep berabar tekradan izleyelim ve öğrenelim.
 • Son deneyinde ise gerçekten tüm salonun ilgisi çektiği görüşündeyim. Çok yaratıcı ve içinde gizli bir ilizyon bulunan bu deneyde 3 bardak kullanılmaktadır. Bu bardakların birinin tabanında suyu emen bir bez bulunuyor. Janchai Yingprayoon, gösterisinde içinde bez olmayan bardakların birine suyu koyuyor ve koyduğu bu suyu daha sonra diğer bardaklara aktarıyor. En sonunda her bir batrdağı boşaltıyo ama hiç birinden su akmıyor. Bunun sebebi ise bardakların birinde yer alan suyu emmesi için kullanılan bir bez.

Sizlere bu anlattıklarımı görsel olarak da ifade etmek için üniversitemizde gerçekleşen bu konferansın ve deneylerin videosunu da göstermek isterim. Bu ilginç, yaratıcı, merak uyandırıcı deneyleri hadi hep birlikte Janchai Yingprayoon tarafından izleyelim.

Reklamlar