7-) Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

tesekkur

Öncelikle herkes bilmelidir ki sunum yapmak korkulacak bişey değildir. Kişi öncelikle etkili bir sunum yapmak istiyorsa korkularını yenmelidir.

Yapacağınız sunum; sunumun içeriği, sunuma hazırlık, sunumu planlama , sunum öncesi ve sunum şeklinde organize edilmelidir.

Resim1                 etkin-sunum

Sunuma hazırlık kısmında; Neden?  Kimlere? Nerede? Nasıl? sorularına yönelik araştırmalarda bulunulmalıdır.

Sunumu bilgi vermek için mi? Politik bir olayı anlatmak için mi? Satış yapmak için mi hazırlıyoruz ? Bunlara dikkat etmeliyiz.

Sunumu kimlere yapıyorsunuz? Genç veya yaşlı bir kitleye karşı mı ? Yönetim kuruluna karşı mı ? bu gibi durumlara da dikkat etmelisiniz ve sunum şeklinizi ve konuşma tarzınızı karşınızdaki kitleye göre belirlemelisiniz.

images (2)

Sunumu nerede yapacaksınız? Öncelikle sunumu yapacağınız yeri daha önceden görmeniz gerekmektedir. Ses düzenekleri varsa birçok kez kontrol edilmelidir.

Sunumu nasıl yapacaksınız? Tek başınıza mı yoksa birkaç kişiyle mi yapacaksınız? Sunumunuzda kullanacağınız teknikler hangileri olmalı? Bu unsurlar da kesinlikle en doğru şekliyle belirlenmelidir. Sunumlarınızda görsellere daha çok yer vermeniz daha etkili olacaktır.

Sunumuzun plan aşamasında; slayt detaylarını , konu sıralamanızı ve dikkat çekici ögeleri iyi belirlemeniz gerekir. Gerek olmadıkça italik tarzı yazılardan ve harfli yazılardan kaçının. Sunumuzda harf  büyüklükleri başlıklarda 36-44 , metinlerde ise 20-32 arasında olmalıdır.

Her renk kendi içinde ayrı anlamlar taşır. Sunumunuzda kullanacağınız renkler vermek istediğiniz mesaj ve diğer önemli ayrıntılar da dikkate alınarak seçilmelidir.

renk_tekerlegi

Sunumunuzda kesinlikle dikkat çekici ögelere yer vermeniz gerekmektedir. Eğlenceli resimler kullanılmalı, dinleyiciyi sıkan tarzda müzikler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

9-giving-a-presentation111

Yapacağınız sunumda belirli bir topluluk karşısına çıkacağınız için kendi giyiminize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca vücut dilinizi oluşturan mimik, el ve kol hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Bunun için sunum öncesinde ayna karşısında prova yapmalısınız.

Tüm bu gerekli ayrıntılardan ziyade en önemlisi vardır ki o da kendinize olan ÖZGÜVENİNİZDİR. Eğer seyircileri etkilemek istiyorsanız özgüveninizi onlara hissettirin!

Reklamlar